JULY 23 - AUGUST 11   |   TRANSART RESIDENCY



PROGRAM SCHEDULE

COURSE DESCRIPTIONS

INSTRUCTOR AND ADVISOR BIOS

CO-AL-ISM MFA EXHIBITION + DIALOGUES + SELF DIRECTED PROGRAM

TRAVEL INFO

STUDENT DIRECTORY

PRESENTATION SCHEDULE


RESIDENCY NOTES

COMMUNICATION
Transart Residency email group
All announcements will come to you via this email address. 
Address all residency questions and alert staff to illness, emergency or missed classes here as well. 


RESIDENCY ORIENTATION - Students
RESIDENCY ORIENTATION - Faculty

 

PRESENTATION NOTES
* All full group digital presentations take place on Transart’s Airbook with your USB stick and Keynote.
Mandatory TECH CHECK 30 min. in advance of session.. 

ATTENDANCE
ALL NEW STUDENTS are expected to attend the full residency. 
ALL STUDENTS are required to attend everything you sign-up for plus all events marked EXP.

FORMS

Advance request to arrive late or leave early form OPTION EXPIRES 7/22
Explanation of missed residency requirement (illness or emergency APPROVAL REQUIRED
Invoice form


LOCATIONS

UFERSTUDIOS
Badstr. 41a (Gate 1), Wedding, Berlin
Internet password: Optativ6,8<real250
Uferstudios Ethos and Rules
Floor Plans

FLUTGRABEN
Am Flutgraben 3, Berlin

Program schedulE


SESSION 1  MONDAY, JULY 23 - SUNDAY, JULY 29


KEY
ALL (OPEN TO ALL
EXP (EXPECTED)
OPT (OPTIONAL BUT REQUIRED UPON SIGN UP
ACA (ACADEMY), MFA DCA PHD (Degree PROGRAMS)

NOTES AND LOCATIONS at the END OF this SCHEDULE

S6 (STUDIO 6): INSTRUCTORS/STAFF STUDIO + STUDENT STUDY/READING/Quiet ROOM
RESIDENCY SUPPORT HOURS 9:30 1:30PM
 

MONDAY, JULY 23

10-11 OPENING MEETING WITH STUDENT PRAXIS INTROS (1 MINUTE, ANALOG)  (S12) ALL EXP
11-12  PRESENTATIONS (UP TO 30 MIN EACH) BY SUSANNE MARTIN + KIM SCHOEN (S3) EXP
12-1  BREAK
1-7:  WORKSHOPS DAY 1/2: BAD PERFORMING FOR SHY ARTISTS / Susanne Martin (S6) ALL
1-7:  WORKSHOPS DAY 1/2 INFINITE PLAY / Kim Schoen  (S3)  ALL
(UFER STUDIO 3 + 6 + 12 CONFIRMED) 

TUESDAY, JULY 24

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-12  MOVEMENT SERIES SESSION:  BODY TALK 1/3 WITH KATE HILLIARD (S6) OPT
10-12 MEETINGS (S3 S12) 
12-1  BREAK
1-7:  WORKSHOPS DAY 2/2: BAD PERFORMING FOR SHY ARTISTS   |  Susanne Martin (S6) ALL
 1-7:  WORKSHOPS DAY 1/2 INFINITE PLAY | Kim Schoen  (S3)  ALL
7 DUE: Course Evaluation LINK
(UFER STUDIO 3 + 6 + 12 CONFIRMED)

WEDNESDAY, JULY 25

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-12  MOVEMENT SERIES SESSION: BODY TALK 2/3 WITH KATE HILLIARD (S6) OPT
10-12 MEETINGS (S12) 
12-1  BREAK
1-6 STUDENT PRESENTATIONS SCHEDULE  1/2 - Reviewers: Quillinan, Schoen (S6) EXP
(UFER STUDIO 6 + 12 CONFIRMED)

THURSDAY, JULY 26

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-12 MEETINGS  (S12 S3) 
12-1  BREAK
1-6  STUDENT PRESENTATIONS SCHEDULE 2/2 - Reviewers: Schoen, Bowdidge, Gibbs  (S6) EXP
7-8  TALK BY NOLA FARMAN: A Fugitive Practice Over Time (S6) ALL
(UFER STUDIO 3 + 6 + 12 CONFIRMED) (S3 FREE)

FRIDAY, JULY 27

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-11 MFA ORIENTATION MEETING  |  Susie Quillinan + Cella (S12) NEW MFAS
10-11 MEETINGS (S3)
11-12  PRESENTATIONS (UP TO 30 MIN EACH) BY MICHAEL BOWDIDGE + GEOFF COX (S3) EXP
12-1  BREAK
1-7 WORKSHOPS DAY 1/2:  METASSEMBLAGE: COLLAGING THEORY AND PRACTICE   |  Michael Bowdidge (S6) MFA ACA
1-7 WORKSHOPS DAY 1/2:  DIAGRAMMING  |  Geoff Cox (S3) DCA PHD
(UFER STUDIO 3 + 6 + 12 CONFIRMED)

SATURDAY, JULY 28

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-12  MOVEMENT SERIES SESSION THE POROUS BODY 1/4 WITH LOUIS LABERGE-COTE (S6) OPT
10-12 MEETINGS (S3 S12) 
10-12 Transcript Review with Michael Bowdidge MFA1 (S12)
12-1  BREAK
1-7:  WORKSHOPS DAY 2/2: METASSEMBLAGE: COLLAGING THEORY AND PRACTICE  |  Michael Bowdidge  (S6) MFA ACA
1-7 WORKSHOPS DAY 2/2: DIAGRAMMING  |  Geoff Cox (S3) DCA PHD
7 DUE: Course Evaluation LINK
(UFER STUDIO 3 + 6 + 12 CONFIRMED)

SUNDAY, JULY 29

OFF
 

 


SESSION 2  MONDAY, JULY 30 - SUNDAY, AUGUST 5


MONDAY, JULY 30

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-11  MOVEMENT SERIES SESSION; MOVEMENT CURIOSITY WITH LUIS LARA MALVACIAS  (S6) OPT
10-11  MEETINGS (S6)
11-12  PRESENTATIONS (UP TO 30 MIN EACH) BY ANNA GIBBS + AN PAENHUYSEN (S3) EXP
12-1  BREAK
1-6: WORKSHOP DAY 1/2 DOC INTRO: INDUCTION + INDIVIDUAL SESSIONS  |  Anna Gibbs  (S3) PHD DCA
1-7:  WORKSHOP DAY 1/2CRITICAL WRITING AND THINKING  |  An Paenhuysen (S6) MFA ACA
8-9: CO-AL-ISM EVENT  "The Patterns in our Hands" (participatory event) with Rachel Epp Buller (Flutgraben) OPT
9-10: CO-AL-ISM EVENT  "Open Mic: readings, stories, poetry (Flutgraben) OPT
(UFER STUDIO 3 + 6 + 12 CONFIRMED)

TUESDAY, JULY 31

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-11  MEETINGS (S6 S12)
10-4: WORKSHOP DAY 2/2 DOC INTRO: MAKING WRITING: THE POETICS OF THE DISSERTATION  |  Anna Gibbs  (S6) PHD DCA
5 DUE: Course Evaluation LINK
11-5:  WORKSHOP DAY 2/2: CRITICAL WRITING AND THINKING    |  An Paenhuysen (S12) MFA ACA
5 DUE: Course Evaluation LINK
(UFER STUDIO 6 +1 2 CONFIRMED)

WEDNESDAY, AUGUST 1

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
9-10  MOVEMENT SERIES SESSION; MOVEMENT CURIOSITY WITH LUIS LARA MALVACIAS  (S6) OPT
9-10:30  MEETINGS Sheila, Flavia, Syowia: (S12) Cella
9-10:30  MEETINGS: (S12) 
10:30-11  PRESENTATION (UP TO 30 MIN)  BY ELENA MARCHEVESKA (S6) EXP
11-5  WORKSHOP DAY 1/2:  SILENCE/SILENCED  |  Elena Marcheveska  (S6) ALL
 

THURSDAY, AUGUST 2

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
9:30-11  MEETINGS (S12 S6) 
10-11  MFA THESIS DISSEMINATION PLANNING SUMMER FOR 2019 (S12)
11-5  WORKSHOP DAY 2/2:  SILENCE/SILENCED  |  Elena Marcheveska (S6) ALL
5 DUE: Course Evaluation LINK
 (UFER 6+12 CONFIRMED)

FRIDAY, AUGUST 3

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
9-10  MOVEMENT SERIES SESSION; MOVEMENT CURIOSITY WITH LUIS LARA MALVACIAS  (S6) OPT
10 DUE: Course Evaluation (Movement Series) LINK
10-11:30  MEETINGS (S12) 
10:30-11 (UP TO 30 MIN) PRESENTATION BY ECE PAZARBASI (S6) EXP
3-5 TRANSART ADVISORY BOARD MEETING (S12)
1-7 WALKSHOP: WALKING OUT CIRCLES: Ece Pazarbasi  |  (S12) ALL
1-7  WORKSHOP: SLOW DRAWING WITH ANDREW COOKS (S6) ALL
7 DUE: Course Evaluation LINK
(UFER 6+12 CONFIRMED)

SATURDAY, AUGUST 4

 10:30-8   CO-A-LISM MFA DIALOGUES + EXHIBITION + RECEPTION  ( Flutgraben )  OPT
PROGRAM

 

SUNDAY, AUGUST 5

OFF

 

 


SESSION 3  MONDAY, AUGUST 6 - SATURDAY, AUGUST 11


MONDAY, AUGUST 6

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
9:30-11  PRESENTATIONS (UP TO 30 MIN EACH) BY SARAH BENNETT + HERMAN BASHIRON MENDOLICCHIO + ANDREW COOKS (S3) EXP
11-5:  WORKSHOP DAY 1/2 ART AS AFFECTIVE ENCOUNTER  |  Sarah Bennett  (S3) PHD DCA
11-5:  WORKSHOP DAY 1/2: WALKING PRACTICES: ENTERING THE WOODS   |   Herman Bashiron Mendolicchio (S6) MFA ACA
 (UFER 3 + 6 + 12) 

TUESDAY, AUGUST 7

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
9:30-11  MOVEMENT SERIES SESSION THE POROUS BODY 2/4 WITH LOUIS LABERGE-COTE (S6) OPT
10-11 MEETINGS (S3 S12)
11:30-5:30:  WORKSHOP DAY 2/2 ART AS AFFECTIVE ENCOUNTER  |  Sarah Bennett  (S3) PHD DCA
11:30-5:30:  WORKSHOP DAY 2/2:  WALKING PRACTICES: CYCLIC JOURNEY   |   Herman Bashiron Mendolicchio (S6) MFA ACA
5:30 DUE: Course Evaluation LINK
 (UFER 3 + 6 + 12) 

WEDNESDAY, AUGUST 8

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
8:30-10:30  MOVEMENT SERIES SESSION: BODY TALK 3/3 WITH KATE HILLIARD (S6) OPT
10:30 DUE: Course Evaluation (Movement Series) LINK
10:30-11  PRESENTATIONS (UP TO 30 MIN EACH)  BY ANGELIKI AVGITIDOU  EXP
11-5:  WORKSHOPS DAY 1/2 UTOPIA REVISITED: DREAMS AND NIGHTMARES OF FUTURE PAST  |  Angeliki Avgitidou (S3) ALL
11-5:  WORKSHOPS DAY 1/2:  SEDUCER OR SEDUCED?  |  Andrew Cooks (S6) ALL
5:15 - 6  COLLEGIUM MEETING (S12) TBC
 (UFER 3 + 6 + 12) 

THURSDAY, AUGUST 9

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
9:30-11  MOVEMENT SERIES SESSION THE POROUS BODY 3/4 WITH LOUIS LABERGE-COTE (S12) OPT
10-11 MEETINGS (S6)
11:30-5:30:  WORKSHOPS DAY 2/2:   UTOPIA REVISITED: DREAMS AND NIGHTMARES OF FUTURE PAST  |  Angeliki Avgitidou (S3) ALL
11:30-5:30:  WORKSHOPS DAY 2/2:   SEDUCER OR SEDUCED?  |  Andrew Cooks (S6) ALL
5:30  DUE: Course Evaluation LINK
6-7:  READING + TALK BY ESTELLE HOY (S3) ALL
7: Pop-Up Kitchen - student-run community dinner (Ufer kitchen)
 (UFER 3 + 6 + 12) 

FRIDAY, AUGUST 10

RESIDENCY SUPPORT HOURS 10-1 (S12)
10-12  MEETINGS (S12)
10-12  MOVEMENT SERIES SESSION THE POROUS BODY 4/4 WITH LOUIS LABERGE-COTE (S6) OPT
12 DUE: Course Evaluation (Movement Series) LINK
10-11 PU APM MEETING (S3) PHD REPS EXP
11-12  PU APM MEETING (S3) MFA REPS EXP
12-1  BREAK
1-1:30  FUTURE RESIDENCIES MEETING All continuing students (S12) EXP
1:30-2 MEETING - Luis, cella, susie (S12)
2-4  PLANNING SESSIONS CRITIQUE GROUPS  (MFA - S3) (PHD/DCA - S6) EXP
4 DUE: Residency Evaluation LINK
2:30 - 3  EXTERNAL EXAMINER MEETING John Newling  (S12) + ALL MFA GRADS EXP
3:30  PU MEETING Newling + Cella + Lewin + Groucutt + Bowdidge (by Skype) (S12)
4-5  CLOSING MEETING (S12)
5-6 RECEPTION (Pfoertner) OPT
 (UFER 3 + 6 + 12) 

SATURDAY, AUGUST 11

STUDENT SELF-ORGANIZED EVENTS (TBA)
COALISM DE-INSTALL
RESIDENCY ENDS